Żurek na bogato robię z przepisu znajomego kucharza. Sekretem są nietypowe dodatki
Jeśli szukasz odmiany w przepisach na tradycyjne żurki na Wielkanoc i chcesz ugotować coś naprawdę wyjątkowego, bardzo polecam ten przepis. To receptura, którą dostałam od dostałam od znajomego kucharza – Leszka Wodnickiego, finalisty drugiej edycji polskiego MasterChefa, który prowadzi własną szkołę gotowania. Nazywam tę zupę żurkiem na bogato ze względu na jej wyjątkowy smak. Przepis nie jest trudny, ale nie ukrywam, że zrobienie tego żurku na zakwasie wymaga nieco pracy. Dla efektu – warto!
Jak zrobić dobry żurek na Wielkanoc?
Podstawą każdego dobrego żurku jest dobry zakwas. Jeśli masz domowy to idealnie, ale dobry zakwas można też kupić w sklepach ze zdrową żywnością czy na lokalnych bazarkach. Dobry zakwas nie ma żadnych ulepszaczy i dodatków: to woda, mąka żytnia, czosnek i ewentualnie przyprawy takie jak liść laurowy, ziele angielskie czy majeranek.
Sekret tej zupy to nie tylko dobry zakwas, ale to, w jaki sposób gotowany jest cały bulion na żurek. Dodaje się do niego wędzony boczek i wędzone kości pieczone wcześniej w piekarniku. Czasem takie kości można kupić w dobrym sklepie mięsnym, można też wykorzystać wędzone żeberka. Ważne jest, aby takie kości upiec. Tak przygotowane nadają zupie wyjątkowo głęboki aromat. W zupie lądują też grzyby leśne i obowiązkowo pieczony czosnek, który również nadaje całości specyficzny posmak. Już na sam koniec do zupy dodaje się chrzan, zakwas czy śmietanę.
Co ważne: ten żurek się przecedza i dodatkowo miksuje, aby uzyskać zupę aksamitną i gładką. Leszek Wodnicki do takiego żurku podał klopsiki zrobione z białej kiełbasy i prosty przepis na nie również podaję. Niżej znajdziesz inspirację, jak taki żurek zaserwować, aby było iście po królewsku.
Przepis: Żurek wielkanocny na bogato
Przepis Leszka Wodnickiego.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 1 min.
- Czas gotowania
- 2 godz.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 825 w każdej porcji
Składniki
- 1 włoszczyzna
- 1 główka czosnku
- 1,5 kg wędzonych kości wieprzowych
- 200 g wędzonego boczku
- 80 g suszonych grzybów
- 1 l zakwasu
- 200 g tartego chrzanu
- 200 ml śmietany 36 %
- sól, pieprz
- liść laurowy, ziele angielskie, świeży majeranek
Na klopsiki:
- 2 kiełbasy białe
- 4 ząbki czosnku
- 2 łyżki posiekanego drobno szczypiorku
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówGrzyby zalej wrzątkiem i odstaw na 30 min. Kości ułóż na blasze do pieczenia i wstaw do rozgrzanego piekarnika do temperatury 175 St. C. Piecz ok. 45 minut. Czosnek zawiń w folię i piecz, aż będzie miękki. Boczek w kawałku obsmaż na patelni.
- Gotowanie żurkuObierz włoszczyznę i pokrój na mniejsze kawałki. Do garnka wlej olej i smaż warzywa, aż zaczną się rumienić. Dołóż upieczone kości, boczek, listek laurowy, ziele angielskie i suszone grzyby wraz z wodą. Całość zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu jeszcze około 1,5 godziny. Dodaj rozgnieciony pieczony czosnek, chrzan, zakwas i majeranek. Gotuj jeszcze chwilę na wolnym ogniu. Odcedź, dodaj śmietanę, dopraw solą i pieprzem, zmiksuj, aby żurek był idealnie gładki.
- Robienie pulpecików do żurkuZ kiełbasy wyciśnij mięso i wymieszaj z posiekanym czosnkiem i szczypiorkiem. Dopraw solą i pieprzem. Formuj małe klopsiki i smaż na oleju. Podawaj razem z żurkiem.
Jak podawać żurek na zakwasie?
Wyjątkowy żurek wymaga wyjątkowej oprawy. Aby zachwycić swoich gości, możesz podać żurek tak, jak zrobił to Leszek Wodnicki. Kucharz przesmażył na patelni drobno pokrojony boczek i wymieszał z przeciśniętymi przez praskę ziemniakami oraz posiekaną pietruszką. Na talerz najpierw wykładał porcję takich ziemniaków, a na nich układał – tu kolejne zaskoczenie – sadzone jaja przepiórcze. Dopiero wówczas do talerza nalewał zupę i dokładał klopsiki. Całość można udekorować czymś zielonym, np. rzeżuchą.